Догляд за хворими з тяжкими захворюваннями, що знаходяться без свідомості


Догляд за хворими з тяжкими захворюваннями, що знаходяться без свідомості

Пацієнти з розладом свідомості або ослабленим свідомістю – це люди знаходяться в стані, в якому свідомість було порушено пошкодженням мозку. Свідомість людини завжди поєднує в собі бадьорість і обізнаність.

Неспання – це одне з основних проявів активності центральної нервової системи, яке проявляється певною групою реакцій на навколишнє середовище.

Неспання періодично змінюється сном, утворюючи цикл «неспання-сон».

Обізнаність пов'язана з більш складними розумовими процесами і її складніше оцінити. В даний час оцінка обізнаності спирається на відповіді пацієнта під час тестів.

Основними порушеннями свідомості є:

  • кома
  • вегетативний стан
  • мінімально свідоме стан

КОМА

Кома – це коли людина не проявляє ознак неспання і ніяких ознак усвідомлення. Людина в комі лежить з закритими (іноді відкритими) очима і ні як не реагує на навколишнє оточення, голосу або біль.

Кома зазвичай триває не більше двох-чотирьох тижнів, після чого людина може прийти до тями. В іншому випадку кома може прогресувати у вегетативний стан або мінімально свідоме стан.

Центр «Долир» може приймати пацієнтів у стані коми. Залежить від типу коми та її причини.

Вегетативний стан

Вегетативний стан – відсутність можливості до мимовільної розумової активності активності з-за великих пошкоджень або дисфункції півкуль головного мозку. При цьому практично всі вегетативні і рухові рефлекси зберігаються.

Людина у вегетативному стані може відкривати/закривати очі, прокидатися і засинати з регулярними інтервалами і мати базові рефлекси, такі як моргання, реакція на біль, температуру, гучний шум. Серцебиття і дихання таких пацієнтів регулюється організмом хворого і не потребує сторонньої допомоги.

Однак людина у вегетативному стані скільки-небудь значуще не реагує, наприклад, не стежить за об'єктом очима або не відповідає на голоси. У нього також немає ознак переживання емоцій і, тим більше, відсутня мова.

Коли людина перебуває у вегетативному стані протягом досить тривалого часу, його можна вважати:

  • Не постійне вегетативний стан – більше чотирьох тижнів
  • Постійне вегетативний стан – більше шести місяців, якщо викликано нетравматичної травмою головного мозку, або понад 12 місяців, якщо це викликано травматичної травмою головного мозку
Центр «Долир» приймає пацієнтів у вегетативному стані і забезпечує весь комплекс необхідних гігієнічних і лікувальних процедур.

Якщо у людини діагностується постійне вегетативне стан, одужання практично неможливо у зв'язку з можливим пошкодженням кори головного мозку.

Мінімально свідоме стан

Пацієнт, який проявляє ясне, але мінімальне або непослідовне усвідомлення, класифікується як що знаходиться в мінімально свідомому стані. У нього можуть бути періоди, коли він може спілкуватися або реагувати на команди, такі як переміщення пальця або моргання на прохання, фіксація зору на предмет і спостереження за його переміщенням.

Людина може увійти в мінімально свідоме стан після перебування в комі або вегетативному стані (вкрай рідко). У деяких випадках мінімально свідоме стан є етапом шляху відновлення, а в інших – постійним.

Як і у випадку з вегетативним станом, постійне мінімально свідоме стан означає, що воно триває більше чотирьох тижнів. Тим не менш, більш складно діагностувати постійне мінімально свідоме стан, тому що воно залежить від таких речей, як:

  • Тип і локалізація ушкодження головного мозку
  • тяжкість травми

У більшості випадків мінімально свідоме стан зазвичай не вважається постійним, поки воно не триває кілька років.

Чому вони відбуваються

Порушення свідомості можуть виникати, якщо частини мозку (як правило кора), пов'язані з свідомістю, пошкоджуються. Ці види черепно-мозкової травми можна розділити на:

  • травматична травма головного мозку – результат серйозної травми голови (автомобільна аварія або падіння з великої висоти)
  • не травматична черепно-мозкова травма– коли травма головного мозку викликана станом здоров'я (інсульт, вірусні інфекції головного мозку та його оболонок)
  • прогресуюче пошкодження головного мозку– коли пошкоджується мозок поступово з плином часу (хвороба Альцгеймера, розсіяний склероз і тд).

Лікування і догляд

На жаль, лікування не може забезпечити одужання з ослабленого стану свідомості. Але в центрі «Долир» використовується підтримуюче лікування, яке може дати найкращі шанси на природне поліпшення стану пацієнта.

Це може включати:

  • забезпечення харчування через зонд (трубку для харчування)
  • регулярне зміна положення тіла пацієнта в ліжку, щоб у нього не розвивалися пролежні
  • обережна розробка суглобів, щоб не пошкодити їх
  • регулярна гігієна тіла і порожнини рота
  • регуляція роботи кишечника за допомогою лікарських препаратів, регулювання використання катетера для спорожнення сечового міхура
  • забезпечувати можливості для періодів неспання – наприклад, слухати музику або дивитися телевізор, показувати фотографії членів сім'ї, говорити з ним

Сенсорна стимуляція

У деяких випадках лікування, зване сенсорної стимуляцією, може використовуватися в спробі підвищити чуйність. Це включає в себе стимулювання основних почуттів, таких як зір, слух і запах. Це проводить навчений фахівець центру довготривалого утримання тяжкохворих «Долир».

Деякі приклади сенсорної стимуляції включають:

  • Зір – візуальне відображення фотографій друзів і сім'ї або улюблений фільм.
  • Слух – розмова або гра улюбленої пісні
  • Запах – приміщення квітів у кімнату або розпилення улюблених парфумів
  • Дотик – тримаючи їх руку або погладжуючи їх шкіру різними тканинами

Не зовсім ясно, наскільки ефективна сенсорна стимуляція, але іноді її вважають доцільною.

Відновлення

Неможливо передбачити ймовірність того, що хтось в змозі ослабленого свідомості покращиться.

Це багато в чому залежить від:

  • Характеру і локалізації пошкодження головного мозку
  • наскільки важко травма
  • вік людини
  • як довго він був у стані коми.

Стан деяких людей поступово поліпшується, тоді як інші залишаються в стані ослабленого свідомості протягом багатьох років. Свідомість іншої групи хворих, на жаль, ніколи не відновлюється, і їм потрібен постійний догляд кваліфікованого персоналу. Це саме те, що може запропонувати центр довготривалого утримання тяжкохворих «Долир».

Ви можете отримати консультацію за телефоном +38(044) 355-55-06, або в онлайн-форматі (заповнивши форму нижче), а також відвідати центр «Долир» попередньо оговоривши час відвідування.

ЗВ'ЯЖІТЬСЯ З НАМИ ЗАРАЗ