Догляд за хворими з важкими захворюваннями, які перебувають без свідомості


Догляд за хворими з важкими захворюваннями, які перебувають без свідомості

Пацієнти з розладом свідомості або ослабленим свідомістю - це люди знаходяться в стані, в якому свідомість було порушено пошкодженням мозку. Свідомість людини завжди в собі поєднує неспання і обізнаність.

неспання - це одне з основних проявів активності центральної нервової системи, яке проявляється певною групою реакцій на навколишнє середовище.

неспання періодично змінюється сном, утворюючи цикл «бодрствованіе-сон ».

поінформованість пов'язана з більш складними розумовими процесами і її складніше оцінити. В даний час оцінка обізнаності спирається на відповіді пацієнта під час тестів.

Основними порушеннями свідомості є:

 • кома
 • вегетативний стан
 • мінімально свідоме стан

КОМА

кома - це коли людина не виявляє ознак неспання і ніяких ознак усвідомлення. Людина в комі лежить із заплющеними (іноді відкритими) очима і ніяк не реагує на навколишнє оточення, голосу або біль.

Кома зазвичай триває не більше двох-чотирьох тижнів, після чого людина може прийти до тями. В іншому випадку кома може прогресувати в вегетативний стан або мінімально свідоме стан.

Центр «Долір» може приймати пацієнтів в стані коми. Залежить від типу коми і її причини.

вегетативний стан

Вегетативний стан - відсутність можливості до мимовільної розумової активності активності через обширних пошкоджень або дисфункції півкуль головного мозку. При цьому практично всі вегетативні та рухові рефлекси зберігаються.

Людина в вегетативному стані може відкривати / закривати очі, прокидатися і засинати з регулярними інтервалами і мати базові рефлекси, такі як моргання, реакція на біль, температуру, гучний шум. Серцебиття і дихання таких пацієнтів регулюється організмом хворого і не вимагає сторонньої допомоги.

Однак людина у вегетативному стані скільки-небудь значуще не реагує, наприклад, не стежить за об'єктом очима або не відповідає на голоси. У нього також немає ознак переживання емоцій і, тим більше, відсутня мова.

Коли людина знаходиться у вегетативному стані протягом досить тривалого часу, його можна вважати:

 • Чи не постійне вегетативний стан - понад чотири тижні
 • Постійне вегетативний стан - понад шість місяців, якщо викликано нетравматичної травмою головного мозку, або більше 12 місяців, якщо це викликано травматичною травмою головного мозку
Центр «Долір» приймає пацієнтів у вегетативному стані і забезпечує весь комплекс необхідних гігієнічних і лікувальних процедур.

Якщо у людини діагностується постійне вегетативне стан, одужання практично неможливо в зв'язку в імовірним ушкодженням кори головного мозку.

Мінімально свідоме стан

Пацієнт, який проявляє ясне, але мінімальне або непослідовне усвідомлення, класифікується як таке, що в мінімально свідомому стані. У нього можуть бути періоди, коли він може спілкуватися або реагувати на команди, такі як переміщення пальця або моргання на прохання, фіксація зору на предмет і спостереження за його переміщенням.

Людина може увійти в мінімально свідоме стан після перебування в комі або вегетативному стані (вкрай рідко). У деяких випадках мінімально свідоме стан є етапом шляху відновлення, а в інших - постійним.

Як і у випадку з вегетативним станом, постійне мінімально свідоме стан означає, що воно триває більше чотирьох тижнів. Проте, більш складно діагностувати постійне мінімально свідоме стан, тому що воно залежить від таких речей, як:

 • Тип і локалізація пошкодження головного мозку
 • тяжкість травми

У більшості випадків мінімально свідоме стан зазвичай не вважається постійним, поки воно не триває кілька років.

Чому вони відбуваються

Порушення свідомості можуть виникати, якщо частини мозку (як правило кора), пов'язані з свідомістю, пошкоджуються. Ці види черепно-мозкової травми можна розділити на:

 • травматична травма головного мозку - результат серйозної травми голови (автомобільна аварія або падіння з великої висоти)
 • НЕ травматична черепно-мозкова травма- коли травма головного мозку викликана станом здоров'я (інсульт, Вірусні інфекції головного мозку і його оболонок)
 • прогресуюче пошкодження головного мозку- коли мозок поступово пошкоджується з плином часу (хвороба Альцгеймера, розсіяний склероз і тд).

Лікування і догляд

На жаль, лікування не може забезпечити одужання зі стану ослабленого свідомості. Але в центрі «Долір» використовується підтримуючу терапію, яка може дати найкращі шанси на природне поліпшення стану пацієнта.

Це може включати:

 • забезпечення харчування через зонд (трубку для харчування)
 • регулярне зміна положення тіла пацієнта в ліжку, щоб у нього не розвивалися пролежні
 • обережна розробка суглобів, щоб не пошкодити їх
 • регулярна гігієна тіла і порожнини рота
 • регуляція роботи кишечника за допомогою лікарських препаратів, регуляція використання катетера для спорожнення сечового міхура
 • забезпечувати можливості для періодів неспання - наприклад, слухати музику або дивитися телевізор, показувати фотографії членів сім'ї, говорити з ним

сенсорна стимуляція

У деяких випадках лікування, зване сенсорної стимуляцією, може використовуватися в спробі підвищити чуйність. Це включає в себе стимулювання основних почуттів, таких як зір, слух і запах. Це проводить навчений фахівець центру довготривалого утримання тяжкохворих «Долір».

Деякі приклади сенсорної стимуляції включають:

 • зір - візуальне відображення фотографій друзів і сім'ї або улюблений фільм.
 • слух - розмова або гра улюбленої пісні
 • запах - приміщення квітів в кімнату або розпорошення улюблених парфумів
 • дотик - тримаючи їх руку або погладжуючи їх шкіру різними тканинами

Не зовсім ясно, наскільки ефективна сенсорна стимуляція, але іноді її вважають доцільною.

відновлення

Неможливо передбачити ймовірність того, що хтось в змозі ослабленого свідомості покращиться.

Це багато в чому залежить від:

 • Характеру і локалізації пошкодження головного мозку
 • наскільки важко травма
 • вік людини
 • як довго він був у стані коми.

Стан деяких людей поступово покращується, тоді як інші залишаються в стані ослабленого свідомості протягом багатьох років. Свідомість же іншої групи хворих, на жаль, ніколи не відновлюється, і їм потрібен постійний догляд кваліфікованого персоналу. Це саме те, що може запропонувати центр довготривалого утримання тяжкохворих «Долір».

Ви можете отримати консультацію по телефону +38 (044) 355-55-06, або в онлайн-форматі (заповнивши форму нижче), а також відвідати центр «Долір» попередньо обумовивши час відвідування.

ЗВ'ЯЖІТЬСЯ З НАМИ ЗАРАЗ