Догляд за хворими з важкими захворюваннями, які перебувають без свідомості


Догляд за хворими з важкими захворюваннями, які перебувають без свідомості

Пациенты с расстройством сознания или ослабленным сознанием – это люди находящиеся в состоянии, в котором сознание было затронуто повреждением мозга. Сознание человека всегда в себе сочетает бодрствование и осведомленность.

неспання – это одно из основных проявлений активности центральной нервной системы, которое проявляется определенной группой  реакций на окружающую среду.

неспання періодично змінюється сном, утворюючи цикл «бодрствованіе-сон ».

поінформованість пов'язана з більш складними розумовими процесами і її складніше оцінити. В даний час оцінка обізнаності спирається на відповіді пацієнта під час тестів.

Основними порушеннями свідомості є:

 • кома
 • вегетативний стан
 • мінімально свідоме стан

КОМА

кома – это когда человек не проявляет признаков бодрствования и никаких признаков осознания. Человек в коме лежит с закрытыми (иногда открытыми) глазами и ни как не реагирует на окружающую обстановку, голоса или боль.

Кома зазвичай триває не більше двох-чотирьох тижнів, після чого людина може прийти до тями. В іншому випадку кома може прогресувати в вегетативний стан або мінімально свідоме стан.

Центр «Долір» може приймати пацієнтів в стані коми. Залежить від типу коми і її причини.

вегетативний стан

Вегетативний стан - відсутність можливості до мимовільної розумової активності активності через обширних пошкоджень або дисфункції півкуль головного мозку. При цьому практично всі вегетативні та рухові рефлекси зберігаються.

Людина в вегетативному стані може відкривати / закривати очі, прокидатися і засинати з регулярними інтервалами і мати базові рефлекси, такі як моргання, реакція на біль, температуру, гучний шум. Серцебиття і дихання таких пацієнтів регулюється організмом хворого і не вимагає сторонньої допомоги.

Однак людина у вегетативному стані скільки-небудь значуще не реагує, наприклад, не стежить за об'єктом очима або не відповідає на голоси. У нього також немає ознак переживання емоцій і, тим більше, відсутня мова.

Коли людина знаходиться у вегетативному стані протягом досить тривалого часу, його можна вважати:

 • Чи не постійне вегетативний стан – более четырех недель
 • Постійне вегетативний стан – более шести месяцев, если вызвано нетравматической травмой головного мозга, или более 12 месяцев, если это вызвано травматической травмой головного мозга
Центр «Долір» приймає пацієнтів у вегетативному стані і забезпечує весь комплекс необхідних гігієнічних і лікувальних процедур.

Якщо у людини діагностується постійне вегетативне стан, одужання практично неможливо в зв'язку в імовірним ушкодженням кори головного мозку.

Мінімально свідоме стан

Пацієнт, який проявляє ясне, але мінімальне або непослідовне усвідомлення, класифікується як таке, що в мінімально свідомому стані. У нього можуть бути періоди, коли він може спілкуватися або реагувати на команди, такі як переміщення пальця або моргання на прохання, фіксація зору на предмет і спостереження за його переміщенням.

Человек может войти в минимально сознательное состояние после пребывания в коме или вегетативном состоянии (крайне редко). В некоторых случаях минимально сознательное состояние является этапом пути восстановления, а в других – постоянным.

Як і у випадку з вегетативним станом, постійне мінімально свідоме стан означає, що воно триває більше чотирьох тижнів. Проте, більш складно діагностувати постійне мінімально свідоме стан, тому що воно залежить від таких речей, як:

 • Тип і локалізація пошкодження головного мозку
 • тяжкість травми

У більшості випадків мінімально свідоме стан зазвичай не вважається постійним, поки воно не триває кілька років.

Чому вони відбуваються

Порушення свідомості можуть виникати, якщо частини мозку (як правило кора), пов'язані з свідомістю, пошкоджуються. Ці види черепно-мозкової травми можна розділити на:

 • травматична травма головного мозку - результат серйозної травми голови (автомобільна аварія або падіння з великої висоти)
 • НЕ травматична черепно-мозкова травма– когда травма головного мозга вызвана состоянием здоровья (інсульт, Вірусні інфекції головного мозку і його оболонок)
 • прогресуюче пошкодження головного мозку– когда мозг постепенно повреждается с течением времени (болезнь Альцгеймера, рассеянный склероз и тд).

Лікування і догляд

На жаль, лікування не може забезпечити одужання зі стану ослабленого свідомості. Але в центрі «Долір» використовується підтримуючу терапію, яка може дати найкращі шанси на природне поліпшення стану пацієнта.

Це може включати:

 • забезпечення харчування через зонд (трубку для харчування)
 • регулярне зміна положення тіла пацієнта в ліжку, щоб у нього не розвивалися пролежні
 • обережна розробка суглобів, щоб не пошкодити їх
 • регулярна гігієна тіла і порожнини рота
 • регуляція роботи кишечника за допомогою лікарських препаратів, регуляція використання катетера для спорожнення сечового міхура
 • обеспечивать возможности для периодов бодрствования – например, слушать музыку или смотреть телевизор, показывать фотографии членов семьи, говорить с ним

сенсорна стимуляція

У деяких випадках лікування, зване сенсорної стимуляцією, може використовуватися в спробі підвищити чуйність. Це включає в себе стимулювання основних почуттів, таких як зір, слух і запах. Це проводить навчений фахівець центру довготривалого утримання тяжкохворих «Долір».

Деякі приклади сенсорної стимуляції включають:

 • зір – визуальное отображение фотографий друзей и семьи или любимый фильм.
 • слух – разговор или игра любимой песни
 • запах – помещение цветов в комнату или распыление любимых духов
 • дотик – держа их руку или поглаживая их кожу разными тканями

Не зовсім ясно, наскільки ефективна сенсорна стимуляція, але іноді її вважають доцільною.

відновлення

Неможливо передбачити ймовірність того, що хтось в змозі ослабленого свідомості покращиться.

Це багато в чому залежить від:

 • Характеру і локалізації пошкодження головного мозку
 • наскільки важко травма
 • вік людини
 • як довго він був у стані коми.

Стан деяких людей поступово покращується, тоді як інші залишаються в стані ослабленого свідомості протягом багатьох років. Свідомість же іншої групи хворих, на жаль, ніколи не відновлюється, і їм потрібен постійний догляд кваліфікованого персоналу. Це саме те, що може запропонувати центр довготривалого утримання тяжкохворих «Долір».

Ви можете отримати консультацію по телефону +38 (044) 355-55-06, або в онлайн-форматі (заповнивши форму нижче), а також відвідати центр «Долір» попередньо обумовивши час відвідування.

ЗВ'ЯЖІТЬСЯ З НАМИ ЗАРАЗ